Śląsk w Meksyku (Historia de la Familia Boehm en la Región de Waldenburgo en Silesia, Alemania)

W dniach 13 i 14 sierpnia 2015 na Uniwersytecie Aguascalientes w Meksyku, odbyła się 2. Konferencja  na temat genealogii i historii rodziny. W ubiegłym roku braliśmy w niej udział  jako słuchacze. Wówczas organizatorzy zwrócili się do nas z prośbą abyśmy w roku 2015 wzięli czynny udział w Konferencji.

Tegoroczna Konferencja była równie interesująca co ubiegłoroczna. Moja prezentacja na temat historii naszej śląskiej rodziny (Piastów Śląskich - Czech – Prus  - Rzeszy Niemieckiej i Polski) została bardzo dobrze przyjęta. Wygłosiłem ją w języku hiszpańskim, ponieważ płynnie posługuję się nim w mowie.

Na sali było blisko 100 osób i fascynujące było to z jakim skupieniem i zrozumieniem słuchacze wysłuchali mojej prezentacji.

Mój wykład oparłem na 16 zdjęciach, na podstawie których przestawiłem udokumentowaną historię rodziny począwszy od 1329 roku, odzwierciedlającą  jej śląskość, co miałem okazję wyjaśnić zebranym. Przygotowana przeze mnie prezentacja znalazła uznanie w oczach profesorów, nagrodzony zostałem licznymi oklaskami i owacjami.

Wielu  profesorów zachęcało młodych studentów do udziału w moich wykładach, zwłaszcza tych dotyczących historii współczesnej. 

Również wykład Berthitas, mojej meksykańskiej od 55 lat  żony został dobrze przyjęty. Historia linii po matce Berthitas  w starym Nueva Galicja (dziś Michoacan, Jalisco , Aguascalientes i Zacatecas) sięga roku 1593 (ziemia-lenno).

Podczas meksykańskiej kontrrewolucji (1926/29), dziadek mojej żony był po liberalnej stronie, podczas gdy jej wuj był liderem ultra-konserwatywnego ruchu Cristero (Kontrrewolucja) i został zastrzelony przez siły rządowe. Wspominał o tym Papież Benedykt XVI, oraz  Anacleto Gonzalez Flores, jej wujek (prawnik) Seelig w roku 2005.  W Hollywood w roku 2012 nakręcono  film fabularny "For Greater Glory", w którym przedstawiono postać wujka.

Nasz amerykański wnuk (17 lat) był z nami na tej konferencji. Po wykładach spędzaliśmy czas wspólnie z nim. Byliśmy m.in. na stadionie piłkarskim gdzie oglądaliśmy mecz. Podobało się nam. Tylko podróż powrotna była bardzo męcząca ze względu na dwie przesiadki.

Günter Böhm i Berthita

Herkimer , Nowy Jork

USA

Wspomnienia z Konferencji przesłał drogą e-mailową w swobodnym tłumaczeniu Günter Böhm

Aktualności zobacz wszstkie artykuły >>

Partnerzy

Dla zwiedzających

Zapraszamy Państwa na niezwykłe spotkanie z historią w Pałacu Jedlinka. Wojny Śląskie, czasy rewolucji przemysłowej, sekrety bogatych fabrykantów, intrygi i pojedynki dworskie, ukryte skrzynie pełne skarbów oraz niewyjaśnione tajemnice II wojny światowej. Serdecznie zapraszamy.

czytaj więcej >>

Dla szkół

Pragniemy zachęcić Państwa do połączenia aktywnego wypoczynku i rekreacji ze zdobywaniem wiedzy o sowiogórskich tajemnicach i historii tego regionu

czytaj więcej >>
Zespół Pałacowo-Hotelowy Jedlinka
ul. Zamkowa 8, 58-330 Jedlina-Zdrój
tel: +48 74 845 40 07, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Poleć znajomemu: