WYSTAWA W PAŁACU JEDLINKA OTWARTA

17 lipca w Pałacu w Jedlinie-Zdroju odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Historie pałacowe. Szlachta na Śląsku”. Współorganizatorami tej ekspozycji są, prócz Pałacu Jedlinka, gdzie wystawę można oglądać, Centrum Kultury Śląskiej oraz Oberschlesische Landesmuseum z Ratingen. Merytorycznym opiekunem tej historyczno-edukacyjnej wystawy jest pracownik Centrum, dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki. Materiał prezentowany w pięknym Pałacu Jedlinka, który z wolna odzyskuje swoją dawną świetność, stanowi część pokazywanej w Centrum dużej ekspozycji „Śląska szlachta – między Śląskiem a Europą” i wpisuje się w bardzo ważny dla działalności Centrum projekt pod nazwą „II szlachecki weekend”. Idea tej prezentacji koncentruje się wokół rezydencji oraz historii najważniejszych rodów szlacheckich na Śląsku, a także źródeł historycznych (Almanachów Gotajskich), które dostarczają podstawowej wiedzy związanej z problematyką rodzin szlacheckich.

 W inauguracji wystawy uczestniczyli między innymi burmistrz Jedliny-Zdroju, Leszek Orpel, dyrektor Centrum Kultury Śląskiej, dr Stanisław Zając oraz kurator tej ekspozycji, dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki, który nie tylko oprowadził gości po wystawie, ale także wprowadził w arkana pracy badacza – historyka odtwarzającego koleje losów rodowych. Po raz pierwszy też pokazano w pałacu Jedlinka dokument wywodu szlacheckiego z 1802 r. hrabiego Erdmanna Augusta Sylwiusza von Pückler, właściciela dóbr Jedlinka na przełomie XVIII i XIX w. Dokument ten należy do obecnych właścicieli pałacu Jedlinka, rodziny Leda, a swą premierę po konserwacji i renowacji miał 15 V b.r. podczas otwarcia wystawy „Śląska szlachta, między Śląskiem a Europą” w Nakle Śląskim. Dokument wrócił do pałacu Jedlinka i teraz można go tam zobaczyć. Ciekawostką towarzyszącą uroczystościom otwarcia był niewątpliwie przewodnik Zespołu Pałacowo-Hotelowego Jedlinka przebrany w strój austriackiego generała marszałka polnego Hansa Christopha barona von Seherr – Thossa, który w 1721 r. nabył Tannhausen (Jedlinikę)

 To wspólne przedsięwzięcie, o czym zapewniał dyrektor S. Zając w swoim krótkim wystąpieniu w Jedlince, jest początkiem dobrze zapowiadającej się współpracy pomiędzy obydwoma instytucjami.


 

Aktualności zobacz wszstkie artykuły >>

Partnerzy

Dla zwiedzających

Zapraszamy Państwa na niezwykłe spotkanie z historią w Pałacu Jedlinka. Wojny Śląskie, czasy rewolucji przemysłowej, sekrety bogatych fabrykantów, intrygi i pojedynki dworskie, ukryte skrzynie pełne skarbów oraz niewyjaśnione tajemnice II wojny światowej. Serdecznie zapraszamy.

czytaj więcej >>

Dla szkół

Pragniemy zachęcić Państwa do połączenia aktywnego wypoczynku i rekreacji ze zdobywaniem wiedzy o sowiogórskich tajemnicach i historii tego regionu

czytaj więcej >>
Zespół Pałacowo-Hotelowy Jedlinka
ul. Zamkowa 8, 58-330 Jedlina-Zdrój
tel: +48 74 845 40 07, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Poleć znajomemu: