Dzieje Lipy z Podlesia

Dzień po bitwie pod Lutomią i Burkatowem król pruski Fryderyk II Wielki znalazł się w pobliskiej miejscowowości Podlesie i zatrzymał się na dłużej przy gospodzie niejakiego Dawida Polte. Ten na pamiątkę tego wydarzenia wbił w rosnąca przed domem lipę klamrę, do której za uzdę przyczepił królewskiego rumaka. Z czasem drzewo, nazwane „lipą Fryderyka”, stało się sporą atrakcją turystyczną. Chętnie przybywali tu kuracjusze z pobliskiej Jedliny – Zdrój. Pech jednak chciał, że latem 1853 r w lipę uderzył piorun i drzewo zawaliło się na ziemię. Ponieważ nie powiodły się próby zasadzenia kolejnej lipy w miejsce poprzedniczki, ostatecznie zdecydowano się w 1858 r. na postawienie odlewu żeliwnej lipy. Wykonano go w pobliskiej Grzmiącej, a w akcję osobiście zaangażował się ówczesny władca Prus Fryderyk Wilhelm IV. Żeliwny pień stoi do dziś przy posesji Podlesie 21.

Zdjęcie pochodzi: www.wroclaw.hydra.com.pl.

Aktualności zobacz wszstkie artykuły >>

Partnerzy

Dla zwiedzających

Zapraszamy Państwa na niezwykłe spotkanie z historią w Pałacu Jedlinka. Wojny Śląskie, czasy rewolucji przemysłowej, sekrety bogatych fabrykantów, intrygi i pojedynki dworskie, ukryte skrzynie pełne skarbów oraz niewyjaśnione tajemnice II wojny światowej. Serdecznie zapraszamy.

czytaj więcej >>

Dla szkół

Pragniemy zachęcić Państwa do połączenia aktywnego wypoczynku i rekreacji ze zdobywaniem wiedzy o sowiogórskich tajemnicach i historii tego regionu

czytaj więcej >>
Zespół Pałacowo-Hotelowy Jedlinka
ul. Zamkowa 8, 58-330 Jedlina-Zdrój
tel: +48 74 845 40 07, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Poleć znajomemu: