Komnata heraldyczna


Komnata Heraldyczna jest pierwszą w pełni odtworzoną salą pałacową. Można tu podziwiać wyposażenie z drugiej połowy XIX wieku z oryginalnie zachowaną podłogą oraz bogato zdobionym sztukaterią sufitem. Sala swoją nazwę zawdzięcza prezentowanemu tam zbiorowi dotyczącemu heraldyki i genealogii m. in. kolekcji almanachów gotajskich. W swoich zbiorach posiadamy praktycznie cały komplet od połowy XIX wieku (najstarszy egzemplarz z 1854 roku). Almanachy zawierają informacje heraldyczno genealogiczne, dotyczące całej szlachty Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego (S.I.R.) czyli ziem Śląska, Czech, Węgier, Austrii, Niemiec, Polski, itd.. Zbiór podzielony jest na cztery podstawowe kategorie wyróżniające się barwami okładek oraz koronami rangowymi wytłoczonymi na grzbietach :

  • hrabiowie, ciemnozielona okładka z wytłoczoną hrabiowską koroną rangową (9 pałek perłowych)
  • baronowie, fioletowa okładka z wytłoczoną baronowską koroną rangową (7 pałek perłowych)
  • stara szlachta, błękitna okładka ze szlachecką koroną rangową (3 kwiatony bądź 5 pałek perłowych)
  • nowa szlachta, nobilitowana, jasnozielona okładka ze szlachecką koroną rangową (3 kwiatony bądź 5 pałek perłowych).

Jest to jeden z największych w Polsce zbiorów, na podstawie tych opracowań możemy stworzyć pełną genealogię rodów szlacheckich. Bez tych informacji nie jesteśmy w stanie stworzyć rzetelnej biografii żadnego rodu śląskiego. Na ścianie w komnacie wyeksponowaliśmy wizerunki 18 tarcz herbowych, 16 zamieszczonych w almanachach związanych ze Śląskiem oraz 2 herby właścicieli założycieli odrębnego majątku Jedlinka.

Cennym eksponatem jest też szlachecka skrzynia posagowa z XVIII wieku. To właśnie dzięki almanachom gotajskim byliśmy w stanie określić do kogo dokładnie należała i kiedy odbył się ślub. Na skrzyni namalowano herby rodowe męża i żony, ślub odbył się 23 lipca 1721 roku pomiędzy Christophem von Platen (ur. 14.01.1687) majorem wojsk szwedzkich a Ulryką von Bohlen (ur. 06.05 1701).

Posiadamy też dokument nobilitacyjny - nadanie szlachectwa dla radcy prawnego Ferdinanda Wilhelma Schlieckmanna, późniejszego członka Trybunału Stanu Królestwa Prus zasiadającego również w Pruskiej Izbie Panów. Dokument został wystawiony przez Króla Pruskiego Fryderyka Wilhelma III w dniu 5.07.1834 w Berlinie. Na jednej ze stron malowanej gwaszem herb nobilitowanego, dokument wypisany na pergaminie posiada pleciony ozdobny sznur z lakową pieczęcią majestatyczna króla. Na końcu tekstu znajduje się odręczny podpis Fryderyka Wilhelma III.

Aktualności zobacz wszstkie artykuły >>

Partnerzy

Dla zwiedzających

Zapraszamy Państwa na niezwykłe spotkanie z historią w Pałacu Jedlinka. Wojny Śląskie, czasy rewolucji przemysłowej, sekrety bogatych fabrykantów, intrygi i pojedynki dworskie, ukryte skrzynie pełne skarbów oraz niewyjaśnione tajemnice II wojny światowej. Serdecznie zapraszamy.

czytaj więcej >>

Dla szkół

Pragniemy zachęcić Państwa do połączenia aktywnego wypoczynku i rekreacji ze zdobywaniem wiedzy o sowiogórskich tajemnicach i historii tego regionu

czytaj więcej >>
Zespół Pałacowo-Hotelowy Jedlinka
ul. Zamkowa 8, 58-330 Jedlina-Zdrój
tel: +48 74 845 40 07, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Poleć znajomemu: