Wydrukuj tę stronę

Odkrywamy wojenne tajemnice

  • Przewodnik oprowadzi nas po pałacu gdzie poznamy dzieje tego obiektu, odwiedzimy m.in. miejsca związane z najbardziej tajemniczym okresem jego historii tj. II wojną światową. Pałac był wtedy obiektem militarnym utajnionym pod kryptonimem „Willa Erika” i od 1944 roku był siedzibą sztabu organizacji TODT, która budowała podziemny projekt RIESE w Górach Sowich. Wspominamy też o martyrologii więźniów którzy budowali te obiekty. Zwiedzamy zrekonstruowaną salę sztabową oraz podziemia, w których podczas wojny Niemcy zbudowali schron przeciwchemiczny.
  • Zajęcia praktyczne rozpoczynamy od obejrzenia filmu o projekcie RIESE i związkach pałacu z tą inwestycją. Następnie rozpoczniemy poszukiwania przedmiotów za pomocą wykrywacza metali oraz odnajdziemy eksponaty związane z II wojną światową.
  • Podsumowanie zdobytej wiedzy połączone z ogniskiem i pieczeniem kiełbaski. W trakcie ogniska wyłonimy zwycięzcę pałacowych poszukiwań, który otrzyma „sztabkę złota” z depozytu Banku Rzeszy, jaki naziści ukryli w Górach Sowich (w przypadku niepogody spotkanie zorganizowane będzie w pałacowej komnacie z herbatą i słodkim poczęstunkiem).