czwartek, 12 kwiecień 2018 18:03

„Perfekcyjne Polonika. Ważne Dzieła Kultury Polskiej” w PAŁACU JEDLINKA

 Patronat Honorowy:

 

Od wczoraj w Pałacu Jedlinka przy ul. Zamkowej 8 w Jedlinie-Zdroju oglądać można wystawę Kazimierz Siemienowicz „Wielkiej Sztuki Artylerii Część Pierwsza”.

Tematyka wystawy związana jest z postacią Kazimierza Siemienowicza ( herbu Ostoja ) , który był już w XVII w. prekursorem inżynierii wojskowej o szerokim światowym spektrum  - w tym  artylerii oraz  pionierskiej technologii  budowy rakiet , także wielostopniowych , wyprzedzając o całe wieki niebywałą myśl ; - zgodną z dzisiejszą wiedzą w tym przedmiocie.

Najcenniejszym eksponatem pokazywanym na wystawie jest napisana przez Siemienowicza, XVII wieczna “biblia sztuki artyleryjskiej”. Ars Magne Artilleria, która przez ponad 200 następnych lat była podstawowym podręcznikiem sztuki artyleryjskiej we wszystkich oddziałach tej formacji na terenach ówczesnej Europy.

Wystawa w Pałacu w Jedlince to początek cyklu zawartego w projekcie Perfekcyjne Polonika – Ważne dzieła kultury polskiej.

Do końca roku planowane jest sześć wystaw. W ramach obecnej wystawy są również dodatkowe prezentacje, a także warsztaty dla studentów, młodzieży szkolnej i dla dzieci. Wystawę można oglądać w Pałacu Jedlinka w Jedlinie-Zdroju codziennie od godziny 10.00 do 18.00.

(tekst: Tadeusz Zemuła, foto:Wikipedia)

Uroczyste otwarcie wystawy w obecności gości i studentów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyło się w dniu 11 kwietnia 2018 r. o godz. 17.00.