sobota, 16 kwiecień 2016 20:12

Otwarcie wystawy „Zakonne i Orderowe Tradycje Rycerstwa Europejskiego” Jedlina Zdrój 15.04.2016 r.

W dniu 15 kwietnia w Pałacu Jedlinka została otwarta wystawa pt. „Zakonne i Orderowe Tradycje Rycerstwa Europejskiego”, współorganizowana przez Instytut Kultury Rycerskiej. Zaprezentowane zostały oryginalne nadania europejskich orderów rycerskich, a także dokumenty źródłowe związane z historią Zakonu Maltańskiego, Krzyżackiego i Rycerstwa św. Sebastiana, którego przeorem jest Charles Louis de Merode patron wystawy. Wystawa stanowi okazję do zapoznania się z przykładami wyjątkowego kunsztu kaligrafii i malarstwa dokumentów wystawianych przez poszczególne kancelarie monarchów europejskich, m.in. pergaminowe dokumenty wydane przez kancelarie dworu wiedeńskiego oraz Korony Brytyjskiej.

Miejsce spotkania, Pałac w Jedlince, nie zostało wybrane przypadkowe. Ordynacja pobliskiego majątku i zamku Grodno była w XVII w. własnością rodu Habsburgów, z których to obecna głowa rodu arcyksiążę Karol jest jednocześnie Wielkim Mistrzem Rycerstwa Św. Sebastiana.  Sam majątek Jedlinka w XVIII wieku należał do austriackiego feldmarszałka Hansa Christopfa von Seherr – Thossa, który był osobą szczególnie zasłużoną na dworze Marii Teresy.

Na tą szczególną inaugurację został zaproszony również Wielki Przeor Templariuszy w Polsce Krzysztof Kurzeja.

Reportaż z wystawy można zobaczyć w TVP 3 Wrocław - główne wydanie FAKTÓW

17 kwietnia br o godz. 18.30 oraz o godz. 21.45 - wydanie wieczorne.

Więcej na stronach internetowych prasy:

 

http://regionfakty.pl/region-wszystkie/walbrzych/nieznana-historiafoto/

http://m.wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/1,106542,19930059,templariusze-na-dolnym-slasku-co-robia-spadkobiercy-slynnego.html

 

 

Foto: Dariusz Gdesz