wtorek, 25 sierpień 2015 20:23

SKARBY PAŁACU JEDLINKA

 1945 Zbliżający się front zmusił Erikę by artystyczną porcelanę i srebro zakopać w 3 różnych miejscach. Pani Muller która pomagała w zakopywaniu poinformowała później, że do końca maja te miejsca dobrze porosły trawą i nie zostały odnalezione.

9 maja nastąpiła kapitulacja, Erika zdecydowała się przy ogólnym nastroju by pozostać, jednak przed Rosjanami uciekać, jedyna dobra decyzja, jak się później okazało. W 2 godziny zapakowała 3 kufry, do tego włożyła biżuterię (połowę biżuterii wcześniej zabrała Pani Rassmann do Annsberg) i w jej stroju siostry Czerwonego Krzyża przez Lemnitz., Friedland dotarła z uchodzącymi wojskami do Sudetów na furmance. Wiele tysięcy marek w gotówce razem z depozytem 20 tys. z kasy powiatowej zdołała zabezpieczyć. Jedlinka została bez nadzoru i swego Pana.

Erika Johanna Christine Böhm

Tłumaczenie z oryginału:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności zobacz wszstkie artykuły >>

Partnerzy

Dla zwiedzających

Zapraszamy Państwa na niezwykłe spotkanie z historią w Pałacu Jedlinka. Wojny Śląskie, czasy rewolucji przemysłowej, sekrety bogatych fabrykantów, intrygi i pojedynki dworskie, ukryte skrzynie pełne skarbów oraz niewyjaśnione tajemnice II wojny światowej. Serdecznie zapraszamy.

czytaj więcej >>

Dla szkół

Pragniemy zachęcić Państwa do połączenia aktywnego wypoczynku i rekreacji ze zdobywaniem wiedzy o sowiogórskich tajemnicach i historii tego regionu

czytaj więcej >>
Zespół Pałacowo-Hotelowy Jedlinka
ul. Zamkowa 8, 58-330 Jedlina-Zdrój
tel: +48 74 845 40 07, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Poleć znajomemu: